VI Pielgrzymka Ormian

Utworzono: 01-07-2021

5 czerwca 2021 r. na Świętej Górze Polanowskiej odbyła się 6 pielgrzymka Ormian.

Lokalna diaspora ormiańska gromadzi się przy polanowskiej pustelni regularnie w pierwszą sobotę czerwca. Tradycja pielgrzymek sięga 2016 r., kiedy to na Świętej Górze Polanowskiej stanął ormiański kamień krzyżowy zwany chaczkarem. Pomnik stanowi upamiętnienie ofiary ludobójstwa, dokonanego na Ormianach na terenie Imperium Osmańskiego w 1915 r.

Szczególnym wydarzeniem podczas tegorocznej 6 pielgrzymki Ormian na Świętą Górę Polanowską było poświęcenie pomnika św. Grzegorza z Nareku (ok. 944 – ok. 1010), jednego z największych poetów i uczonych ormiańskich a zarazem świętego Kościoła ormiańskiego i Kościoła katolickiego oraz Doktora Kościoła.

Św. Grzegorz zasłynął jako mistrz życia kontemplacyjnego oraz twórca wielu utworów literackich (20 hymnów i ód, „Komentarza do Pieśni nad pieśniami”, „Historii krzyża z Aparang”, „Trzech mów w formie litanii”, „Panegiryku apostołów i 72 uczniów”, „Panegiryku Jakuba z Nisibis” oraz „Księgi śpiewów żałobliwych”, uznawanej za arcydzieło literatury ascetycznej i mistycznej oraz perłę poezji ormiańskiej. 12 kwietnia 2015 papież Franciszek ogłosił św. Grzegorza doktorem Kościoła, zaś 25 stycznia 2021 r. zarządził wpisanie jego wspomnienia do powszechnego Kalendarza Rzymskiego.

Po części duchowej spotkania pielgrzymi zasiedli do stołu, na którym jak co roku pojawiły się tradycyjne ormiańskie potrawy, takie jak haszlama, czyli gotowana baranina z ziemniakami, basturma, a więc przekąska z suszonej wołowiny, oraz typowe ormiańskie wino z granatu.

Według oficjalnych danych w Polsce mieszka obecnie ponad 40 tys. Ormian. Wśród nich po kilkanaście rodzin żyje w Koszalinie, Kołobrzegu i Szczecinku.

VI Pielgrzymka Ormian grafika
VI Pielgrzymka Ormian grafika
VI Pielgrzymka Ormian grafika
VI Pielgrzymka Ormian grafika
VI Pielgrzymka Ormian grafika
VI Pielgrzymka Ormian grafika