Najczęściej czytane
Misterium Zaśnięcia Przenajświętszej Bogurodzicy
W wigilię uroczystości Wniebowzięcia NMP na Świętej Górze Polanowskiej tradycyjnie odbyło się Misterium Zaśnięcia Przenajświętszej Bogurodzicy.
Śpiewem starożytnego hymnu i procesją ze Świętej Góry rozpoczęło się świętowanie jednego z najważniejszych i najstarszych świąt maryjnych.
- Kościół wschodni podkreśla tajemnicę zaśnięcia Maryi, zachodni - chwałę Jej wniebowzięcia. A tradycja franciszkańska łączy Wschód z Zachodem. Celebrujemy więc dzisiaj pogrzeb Matki Bożej, aby nazajutrz świętować Jej wzięcie do nieba - mówi o. Janusz Jędryszek.
Zakończenie ziemskiej wędrówki Maryi nazywane jest też letnią Paschą. Ojciec Janusz przypomina, że śmierć dla chrześcijanina to sen, po którym nastąpi przebudzenie do prawdziwego życia.
- Maryja jako pierwsza ma udział w zmartwychwstaniu Jezusa - wyjaśnia franciszkanin i zachęca, żeby przyjrzeć się umieszczonej w kaplicy ikonie. - Wokół Maryi są apostołowie pomagający Jej duszy przejść do nieba modlitwą. Po duszę Maryi przychodzi Chrystus w towarzystwie aniołów i świętych, bo chrześcijanin nie widzi śmierci, tylko otwarte niebo. A dlaczego ta dusza jest jak mała dziewczynka? Bo żeby wejść do królestwa niebieskiego, trzeba stać się jako dziecko. Po to też Pan Bóg z pomocą daje błogosławioną starość, by człowiek zdziecinniał. Żaden pyszałek nie przejdzie przez tę wąską bramę, tylko człowiek upokorzony przez chorobę czy starość - mówi.
W zaśnięciu Maryi na Świętej Górze także towarzyszyli Jej apostołowie. Po śpiewie akatystu znieśli Ją na swoich ramionach do polanowskiego kościoła, gdzie sprawowana była Msza Święta.