Najczęściej czytane
Misterium Zaśnięcia Bogurodzicy
Święta Góra Polanowska co roku w połowie sierpnia staje się świadkiem niezwykłego wydarzenia, które przyciąga wiernych z całego regionu. Misterium Zaśnięcia Przenajświętszej Bogurodzicy, obchodzone 14 sierpnia w wigilię uroczystości Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, to unikalne nabożeństwo, które od 2018 roku wzbogaca duchowe życie Pomorza. Wydarzenie to, zainicjowane przez franciszkanów, jest połączeniem głębokiej tradycji Kościoła zachodniego i wschodniego, celebrując zarówno wniebowzięcie, jak i zaśnięcie Matki Bożej.
Uroczystości rozpoczęły się na szczycie Świętej Góry, w przedsionku kaplicy Matki Bożej Bramy Niebios. Przy adorowanej figurze Maryi, którą kobiety namaściły wonnymi olejkami – nardowym i różanym, odśpiewany został Akatyst ku czci Zaśnięcia Przenajświętszej Bogurodzicy. Figura, będąca kopią tej z bazyliki Zaśnięcia NMP w Jerozolimie, została następnie zniesiona do kościoła parafialnego w Polanowie.
W tej wyjątkowej procesji uczestniczyło 11 mężczyzn symbolizujących apostołów, niosąc figurę Matki Bożej leżącej na marach. Za nimi podążyli wierni, śpiewając pieśni i odmawiając różaniec, oddając hołd Matce Chrystusa, której ciało i dusza zostały wzięte do nieba. Procesja ta ma głęboki symboliczny charakter, odzwierciedlając duchowe przeżycie zakończenia ziemskiego życia Maryi, nazywane letnią Paschą.
Kulminacją Misterium była uroczysta Msza święta pod przewodnictwem biskupa seniora Edwarda Dajczaka.
Misterium Zaśnięcia Bogurodzicy to nie tylko duchowe przeżycie, ale także okazja do głębszej refleksji nad tajemnicą Maryi. Jak zauważa o. Janusz Jędryszek, pomysłodawca wydarzenia, Misterium to odpowiedź na potrzebę nowej ewangelizacji, która poprzez różnorodne formy wyrazu pomaga współczesnym ludziom w odnalezieniu się w wierze. „Na tych pomorskich ziemiach, które są wyjałowione przez luteranizm z kultu maryjnego, trzeba to zaszczepiać” – podkreśla o. Jędryszek.
Co roku coraz więcej osób spoza Polanowa przybywa na Świętą Górę, aby wziąć udział w tych wyjątkowych obchodach. Wierni, jak Ida Czaja, Kaszubka spod Kartuz, podróżują nawet kilka godzin, by móc uczestniczyć w tym niezwykłym nabożeństwie. Dla wielu jest to przeżycie wzniosłe, które sprawia, że powracają tu co roku.
Misterium Zaśnięcia Bogurodzicy kończy się późną nocą, tradycyjną biesiadą na szczycie góry, gdzie w atmosferze radości i wspólnoty wierni mogą dzielić się swoimi przeżyciami i doświadczać duchowej jedności. To wydarzenie, które z roku na rok zyskuje na znaczeniu, przyciągając coraz większą liczbę uczestników, stało się jednym z najważniejszych momentów w kalendarzu Świętej Góry Polanowskiej.