Majówka leśników

Utworzono: 31-05-2023

Na Świętą Górę Polanowską na Majówkę Leśników zjechali we 24 maja przedstawiciele wszystkich nadleśnictw z terenu objętego działaniem Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinku. To było ogromne święto!

Majówki Leśników w Polanowie to już tradycja. To dla nas leśników szczególne miejsce - tu od dwóch lat istnieje kapliczka patrona leśników św. Jana Gwalberta. 

W wydarzeniu wzięło udział kilkaset osób. Przyjechali leśnicy z całego Pomorza Środkowego, ale też zaproszeni goście, w tym samorządowcy oraz przedstawiciele instytucji współpracujących z Lasami Państwowymi i RDLP. Uroczystą oprawę podczas całego wydarzenia zapewnił znany i wielokrotnie wyróżniany Zespół Trębaczy Leśnych „Bór”. 

Mszy Świętej  w intencji leśników przewodniczył JE ks. biskup Zbigniew Zieliński.

- Darem nas tutaj zgromadzonych jest w pierwszym rzędzie nasze życie i powołanie, z niego wynika drugi istotny dar, powierzonego naszej opiece świata stworzonego – mówił ks. biskup Zbigniew Zieliński. - Ta niezwykła misja, która została złożona nam w naszych dłoniach, w naszych sercach, w naszych umysłach, jest misją szczególnej godności i niezwykłego zaszczytu.

- Jak to zwykle bywa w takich powołaniach, które są nie tylko służbą, ale wyjątkowym honorem, bardzo łatwo przyzwyczaić się nawet do największych świętości, czy do największych skarbów.  To spowszednienie, nawet jeżeli po ludzku mamy do niego prawo, staje się zagrożeniem i wyzwaniem – kontynuował duchowny. - Jednym z największych wyzwań i problemów dzisiejszego świata jest brak nadziei, tego świata zwłaszcza europejskiego, opływającego w dobrobyt, jednak ciągle narzekającego, że za mało, że nie za dobrze…

- Nie zdajemy sobie sprawy, jak do dramatycznej sytuacji doprowadził się świat i człowiek i z tego też powodu jeszcze bardziej odkrywamy wartość pytania – cóż znaczyłoby, gdyby człowiek zdobył cały świat,  a na swej duszy szkodę poniósł?  (…) Zdobywajmy więc odważnie cały świat i szkody na duszy tym bardziej nie ponośmy, wręcz przeciwnie, niech rozwija się nasz duch, niech rośnie, niech staje się coraz bardziej obfity i bogaty cnotami, a ta wspólna modlitwa na Świętej Górze Polanowskiej  niech się do tego przyczyni – podkreślił ks. biskup Zbigniew Zieliński.

Główną częścią uroczystości, obok Mszy Świętej w intencji leśników, było wręczenie „Kordelasa Leśnika Polskiego”. - To najwyższe odznaczenie, którym Lasy Państwowe honorują swoich pracowników oraz tych, którzy w szczególny sposób zasłużyli się na rzecz LP, bądź wspierają polskie leśnictwo – mówił podczas uroczystości Marek Stasiuk, Rzecznik Prasowy RDLP w Szczecinku. - Taka forma najwyższego  wyróżnienia nawiązuje do honorowej i paradnej broni noszonej przez leśników w okresie II RP; od 1930 roku był to stały element galowego umundurowania leśnika, a jego rękojeści - drewniane, żelazne,  srebrne, świadczyły o randze i zajmowanym stanowisku.

 

tekst i foto za: https://polanow.szczecinek.lasy.gov.pl

Majówka leśników grafika
Majówka leśników grafika
Majówka leśników grafika
Majówka leśników grafika
Majówka leśników grafika
Majówka leśników grafika
Majówka leśników grafika
Majówka leśników grafika