IX Odpust Kaszubski

Utworzono: 18-06-2023

- Jeszcze raz dziękuję, że przyjeżdżając tutaj na Górę Polanowską, przywozicie nie tylko piękno waszego regionu, tradycji kaszubskiej, ale również w sercach przechowaną i pielęgnowaną wiarę - mówił bp Krzysztof Zadarko do Kaszubów na Świętej Górze Polanowskiej.

Zjechali się z całego Pomorza, żeby po raz dziewiąty na Świętej Górze Polanowskiej modlić się w swoim języku, ale i dzielić tradycją i nierozerwalnie związaną z nią wiarą. 

– Kaszubi zawsze byli i pozostali wierni Kościołowi. To nie wspomnienie z przeszłości, ale dewiza przyszłości. Jeszcze raz dziękuję, że przyjeżdżając tutaj na Górę Polanowską przywozicie nie tylko piękno waszego regionu, tradycji kaszubskiej, ale również w sercach przechowaną i pielęgnowaną wiarę – mówił bp Krzysztof Zadarko, który przewodniczył kaszubskiemu świętowaniu. 

Tegoroczny odpust przypadł we wspomnienie Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny. W homilii hierarcha wskazywał na zasadność uciekania się do serca Matki i wyczulał za św. Janem Paweł II na „pełzającą ateizację” współczesnego świata, której obojętne jest istnienie Boga.

– Czyż nie jest to kolejna rana w sercu Maryi i w sercu Jezusa? Stoimy wobec wyzwania, by w obliczu nadciągającego nieszczęścia nie rozkładać rąk i uciekać. W misję katolika wpisana jest walka ze złem, ale i nasze zwycięstwo. Przychodzimy, byśmy schodząc z tej góry nie stracili wiary, nadziei i przekonania, że Matka Boża jest zwycięska – mówił biskup, przyznając, że od Kaszubów można zaczerpnąć ducha takiej postawy.

– Na mapie Polski to szczególne miejsce, które bije od wieków prawdą, że można połączyć wiarę z polskością i swoją tradycją. To w Kaszubach można zobaczyć to, co niezmienne przez wieki, jak dogmat: wiara, polskość i kaszubskość – podkreślał i prosił Kaszubów, by nie traktowali jak „godnego podziwu i szacunku, wspomnienia i szlachetnej dumy, ale tylko muzealnego eksponatu”.

– Ale żeby to stało się sposobem dzielenia się z tymi, którym tego brakuje, zwłaszcza w tej części Pomorza, gdzie od 1945 r. budujemy naszą nową tożsamość. Tak bardzo jesteśmy tu głodni pięknej tradycji, sprawdzonych historii, polskich i katolickich – prosił biskup.

Kaszubską modlitwę zakończył akt zawierzenia Rosji i Ukrainy Niepokalanemu Sercu Maryi, o którego ponowienie poprosił podczas 395. Zebrania Plenarnego Episkopatu Polski bp Vitalii Kryvytskyi SDB, reprezentujący Rzymskokatolicką Konferencję Episkopatu Ukrainy.

– Świat narażony jest na różne konflikty, które eskalując, grożą nam wielkim konfliktem światowym. Trzeba te konflikty gasić. Nie dokonamy tego własnymi siłami, choćbyśmy mieli największą armię. Trzeba nam klęknąć i prosić Jezusa, dawcę pokoju, a dzisiaj przez Jego Matkę, Królową Pokoju, żeby przemieniała nasze serca – mówił bp Zadarko przed odczytaniem słów aktu oddania.

– To nie tylko kolejna praktyka pobożnościowa, ale też konieczność chwili, gdy czujemy i widzimy, słyszymy i wręcz dotykamy tajemnicy nieprawości, która wdziera się do naszego życia, w Kościele i w świecie. Musimy przylgnąć naszym sercem do serca Maryi, do Tej, która została nam dana pod krzyżem, a tu, na tej górze, otwiera nam bramy niebios – przypominał, przywołując tytuł, w którym czczona jest Maryja na Świętej Górze Polanowskiej.

W czasie pielgrzymkowego przemarszu z Polanowa do pustelni poświęcono kapliczkę Matki Boskiej Królowej Kaszub i odsłonięto rzeźbę Remusa, bohatera kaszubskiej epopei. Sobotnie spotkanie było również okazją do zaprezentowania zespołów i kapel ludowych. 

tekst i foto: Karolina Pawłowska/Gość Niedzielny

IX Odpust Kaszubski grafika
IX Odpust Kaszubski grafika
IX Odpust Kaszubski grafika
IX Odpust Kaszubski grafika
IX Odpust Kaszubski grafika
IX Odpust Kaszubski grafika
IX Odpust Kaszubski grafika
IX Odpust Kaszubski grafika