VII Odpust Kaszubski

Utworzono: 01-07-2021

12 czerwca 2021 r. do Maryi Bramy Niebios po raz siódmy zjechali się Kaszubi z całego Pomorza i miłośnicy kaszubskiej kultury, żeby wspólnie się modlić i świętować swój odpust na Świętej Górze Polanowskiej.

Kaszubi zjeżdżają się na swój odpust do polanowskiej pustelni od 2015 r. Spotkania poza samą modlitwą mają za cel przypomnienie, że na Pomorzu znajdują się trzy święte góry: Rowokół, Polanowska i Chełmska. Chociaż Kaszuby obecnie zwykle kojarzone są wyłącznie ze wschodnią częścią Pomorza, to historycznie centrum kaszubszczyzny stanowił właśnie Polanów. Zgodnie z wersem z kaszubskiego hymnu, wyrytym na jednym z pamiątkowych głazów w pobliżu pustelni, przed germanizacją „Kaszuby ciągnęły się od Gdańska do bram Rostocku”. Dopiero później ludność kaszubska, systematycznie spychana na wschód, zachowała się tylko tam, gdzie ostał się Kościół katolicki. Pragnieniem o. Janusza jest, aby w ślad za powrotem Kościoła na Pomorze Środkowe i Zachodnie, na te tereny wracała również kaszubszczyzna, czyli pierwotna kultura pomorska.

Obchody odpustu co roku zaczynają się od pielgrzymki spod figury św. Ottona w Polanowie. Początkowo była to rzeźba z drewna, którą w 2010 r. poświęcił abp. Bambergu Ludwig Schick. W 2019 r. zniszczoną upływem czasu figurę zastąpiła nowa, kamienna, ufundowana przez lokalny samorząd. Jak wyjaśnia o. Janusz, św. Otton przybył na Pomorze w 1124 r. i przemierzał je z misją chrystianizacji wzdłuż i wszerz: od Kamienia Krajeńskiego po rzeki Łebę i Noteć. To właśnie w wyniku tej jego misji ewangelizacyjnej trzy święte góry pomorskie zmieniły charakter z pogańskich na poświęcone Matce Bożej.

Od 2018 r. odpustową pielgrzymkę spod figury św. Ottona rozpoczyna dodatkowo taniec świętych obrazów, a więc feretronów z wizerunkiem Matki Bożej z Kartuz oraz św. Józefa z Przodkowa.

W tym roku Odpust Kaszubski ku czci Matki Bożej Pani Pomorza odbył się 12 czerwca. Jak w poprzednich latach rozpoczął go przemarsz spod figury św. Ottona w Polanowie. Mszy Świętej odpustowej tradycyjnie przewodniczył abp Ludwig Schick z Bambergu. Wśród koncelebransów obecny był min. Wikariusz Prowincji gdańskiej, o. Andrzej Lengenfeld.

Tekst za: Koszalin Gość oraz relacjami z wcześniejszych lat na tej samej stronie.

VII Odpust Kaszubski grafika
VII Odpust Kaszubski grafika
VII Odpust Kaszubski grafika
VII Odpust Kaszubski grafika
VII Odpust Kaszubski grafika
VII Odpust Kaszubski grafika
VII Odpust Kaszubski grafika