V Odpust Kaszubski

Po raz piąty Kaszubi i miłośnicy kaszubszczyzny wspięli się na Świętą Górę Polanowską, by wspólnie celebrować V Odpust Kaszubski.

Zaraz po przybyciu pielgrzymów do Polanowa, 15 czerwca, ks. bp senior diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej Paweł Cieślik poświęcił nową figurę św. Ottona.

– Św. Otton przybył na Pomorze w 1124 roku. Z misją chrystianizacji przemierzał je wzdłuż i wszerz: od Kamienia Krajeńskiego po rzeki Łebę i Noteć. W wyniku misji ewangelizacyjnej święte góry pomorskie: Chełmska, Rowokół i Polanowska zmieniły charakter z pogańskich na poświęcone Matce Bożej – wyjaśniał o. Janusz Jędryszek, gospodarz kaplicy na Górze Polanowskiej. – Warto przywrócić świadomość, że św. Otton jest patronem Pomorza i że on oraz inni święci przemierzali ziemię pomorsko-kaszubską.

Po poświeceniu odbył się taniec świętych obrazów – feretronów – Matki Bożej z Kartuz, Nawiedzenia św. Elżbiety z Przodkowa i św. Jana Pawła II.

W uroczystej procesji prowadzonej przez bpa seniora, w asyście pocztów sztandarowych Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego i licznie przybyłych na odpust pielgrzymów z całego Pomorza, na Świętą Górę zostały wniesione relikwie św. Jana Pawła II.

Poprzedzający Mszę św. różaniec, odmawiany w języku kaszubskim, prowadziła Ida Czaja i br. Zbigniew Joskowski. Eucharystii przewodniczył ks. bp Cieślik, a wraz z nim księża, którzy przyjechali by oddać cześć Matce Bożej Bramie Niebios. Zarówno Liturgia Słowa jak i kazanie odpustowe, które wygłosił ks. prof. dr hab. Wojciech Cichosz, były w języku kaszubskim.


Bezpośrednio po odpustowej Mszy św. bp Paweł Cieślik poświęcił tablicę pamiątkową poświęconą ostatniemu katolickiemu biskupowi diecezji kamieńskiej, Erazmowi von Manteuffel-Arnhausen.

Oprawę muzyczną odpustu zapewnił Kaszubski Zespół Pieśni i Tańca ,,Sierakowice” oraz Przodkowska Orkiestra Dęta.

Odpust Kaszubski na Górze Polanowskiej odbywa się co roku, w pierwszą sobotę po 12 czerwca. Za rok franciszkanie zapraszają do Polanowa 13 czerwca!